loading...
17 września / Franciszka, Lamberty, Narcyza

 Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 r. w Warszawie. Była najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Rodzina jej nie była bogata. Już od najmłodszych lat bardzo lubiła dużo czytać. Szczególnie interesowały ją nauki ścisłe. Ukończyła gimnazjum ze złotym medalem. Marzyła o studiowaniu na uniwersytecie w Paryżu. Żeby zebrać fundusze na wyjazd, pracowała jako prywatna nauczycielka i jednocześnie przygotowywała się na nielegalnym Uniwersytecie Latającym w Warszawie.

 

       Gdy miała 24 lata, spełniło się jej marzenie i zaczęła kurs Nauk Ścisłych na Sorbonie. Cztery lata później, wyszła za mąż za Francuza, Pierre Curie, który był fizykiem. Wspólnie pracowali w starej szopie, która służyła im za laboratorium, gdzie badali właściwości soli uranu. W 1898 r. odkryli nieznane nikomu dwa pierwiastki chemiczne, które nazwali polon i rad. Rad, który okazało się, że ma zdolności niszczenia tkanek nowotworowych, został ogłoszony lekarstwem na raka. Kiedy rad okazał się ważniejszym pierwiastkiem, Maria żałowała że to nie jemu nadała nazwę 'polon' na cześć ojczyzny. Za to osiągnięcie otrzymali Nagrodę Nobla. W tym samym roku, Maria uzyskała jako pierwsza kobieta doktorat nauk fizycznych na Sorbonie.

Maria przy pracy    Maria i Pierre mieli dwie córki, których wychowywaniu i prowadzeniu domu Maria poświęcała dużo czasu. Pomimo swoich osiągnięć, nie byli ludźmi zamożnymi. W 1906 r. Pierre zginął pod kołami wozu konnego. Po śmierci męża, Maria nadal kontynuowała swoje badania i sama wychowywała dzieci. W 1911 r. przyznano jej ponownie Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii. Był to pierwszy przypadek aby ta sama osoba została dwukrotnie wyróżniona tą nagrodą. Maria stała się symbolem nowoczesnej, wyzwolonej kobiety.

Unikalne archiwalne nagranie z Marią Skłodowską-Curie.                   ©1931 Pathe News 
   Następne lata swojego życia poświęciła założeniu Instytutu Radowego w Paryżu, gdzie pracowała przez wiele lat. Utrzymywała kontakty z krajem ojczystym, pomagając w założeniu Instytutu Radowego w Warszawie. Umarła w 1934 r. na białaczkę, chorobę spowodowaną długoletnią pracą z substancjami promieniotwórczymi. Albert Einstein powiedział o niej: "Jedyna spośród sławnych osób, której sława nie zepsuła".
Adam Court, klasa IX
styczeń 2001r

w dół

Lokalizacja

Szkoła Przedmiotów Ojczystych
im. Marii Skłodowskiej-Curie
Ursuline High School
The Downs, Wimbledon
London, SW20 8HG

Szkoła jest zlokalizowana niedaleko stacji pociągów Wimbledon i Raynes Park.
Połączenia tramwajowe i autobusowe do Wimbledonu lub pociągiem i autobusem z Raynes Park Nr 131 i 57 (zatrzymują się przy ulicy Crescent Rd)
Szkoła położona jest 15 minut spacerem od Wimbledonu, 10 minut od Raynes Park.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych

im. Marii Skłodowskiej-Curie

The Downs / Wimbledon / London / SW20 8HG

email: admin@PolskaSzkolaPutney.com

Account Name (Nazwa Konta):
Polish School Putney

Sort Code (Numer Rozliczeniowy Banku): 30-94-77

Account Number (Numer Konta): 46551668