27 października / Iwony, Noemi, Szymona

"Wirtu@lne Wierszowisko 2020" - podziękowania od Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w UK

Szanowni Jurorzy "Wirtu@lnego Wierszowiska 2020", drodzy Uczestnicy konkursu, Rodzice, Opiekunowie i Nauczyciele!

Uświetniliście Państwo tegoroczne „Wierszowisko”, które musiało się odbyć w warunkach dotychczas nam nieznanych.

Pandemia, która ogarnęła cały świat, nie pozwoliła spotkać się, jak co roku, aby celebrować język ojczysty i zachwycić się deklamacjami uczniów polskich szkół sobotnich w Wielkiej Brytanii.

Pod koniec marca epidemia koronawirusa sparaliżowała nasze wszystkie plany. Zbliżająca się data zaplanowanego jak zwykle na czerwiec finału „Wierszowiska” zmusiła nas do szukania alternatywnych rozwiązań. Byliśmy świadomi, że do konkursu ogłoszonego jeszcze przed pandemią przygotowywało się wielu uczniów i uczennic polskich szkół w Wielkiej Brytanii. Nie chcieliśmy ich zawieść! Pragnęliśmy natomiast pokazać, że „dla chcącego - nic trudnego” :)

Zadziwiająco szybko zaczęły do nas napływać nagrania deklamacji, o które prosiliśmy w nowym formacie „Wirtu@lnego Wierszowiska 2020”, które odbyło się pod hasłem „Razem, Młodzi Przyjaciele!”. Wielu uczestników podjęło wyzwanie zmienionej formuły konkursu i wypłynęło na nowe, wirtualne wody recytacji. Swój udział w tym niezwykłym wydarzeniu zgłosiło prawie 80 uczestników w 6 grupach wiekowych! Po raz pierwszy mieliśmy okazję zmierzyć się organizacyjnie z tak dużym projektem w sieci.

Kieruję wielkie podziękowania do Rodziców i Opiekunów oraz Nauczycieli za niezbędną pomoc dzieciom w przygotowaniu nagrań. Bardzo cennym jest przedsiewzięcie, które porywa do akcji i integruje całe rodziny! Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw ojczystej mowy, potrzebne jest środowisko, które pielęgnuje język mniejszościowy. Taką niezwykłą społeczność tworzą i umacniają polskie dzieci i ich rodziny w polskich szkołach.

Z ogromną przyjemnością odsłuchiwaliśmy ujmujacych wdziękiem, dykcją i aktorstwem deklamacji, urozmaiconych pomysłowymi kostiumami i dekoracjami starannie przygotowanymi przez Uczestników. Z zapartym tchem oczekiwaliśmy na werdykt naszych wspaniałych Jurorów. Stanęli oni przed niełatwym zadaniem wyłonienia laureatów i wyróżnionych, bowiem poziom konkursu był bardzo wysoki. Mamy nadzieję, że to zadanie, z którym musiało się zmierzyć Jury, było i dla nich przyjemnością z wirtualnego spotkania się z taką wspaniałą „czeredą” utalentowanych polskich dzieci z Wielkiej Brytanii. Serdecznie dziękujemy Jurorom za przyjęcie zaproszenia do naszego konkursu, odsłuchanie wszystkich nagrań i przygotowanie werdyktu. Nagrane przez Państwa wypowiedzi na temat „Wirtu@lnego Wierszowiska 2020” i Uczestnikow tej aktorskiej przygody w sieci z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci (i twardym dysku). Bardzo zależy nam, aby pamiętać wspólne, chociaż z konieczności, wirtualne, radosne przeżycia.

Z wielką radością dowiedzieliśmy się o polskich szkołach, które po raz pierwszy wzięły udział w „Wierszowisku”. Dotychczas, ze wzgledu na zbyt duże odległości, nie miały możliwosci, aby przyjechać do Londynu i uczestniczyć w naszym konkursie. Wyciągamy wnioski i teraz już wiemy, jak będą mogły wystąpić w „Wierszowisku” w przyszłości. Przypominamy, że za rok X jubileuszowa odsłona konkursu i już dziś na nią Państwa zapraszam.

Gratulujemy laureatom, dziękujemy Jury konkursu i wszystkim Uczestnikom, ich Rodzinom oraz zaangażowanym w tegoroczną edycję konkursu szkołom i Nauczycielom. Pragniemy również bardzo podziękować Konsulatowi RP za dofinansowanie naszej imprezy i ufundowanie nagród w konkursie.

Jednym słowem - SUKCES!

Planujemy spotkanie w listopadzie na finałowej gali w Londynie, aby wspólnie przeżyć jeszcze raz radosne chwile z polską poezją. Wierzymy, że okoliczności nam w tym nie przeszkodzą!

Z serdecznym pozdrowieniem

Krystyna Olliffe