24 października / Arety, Marty, Marcina

Ucząc się od Sprawiedliwych

W październiku w naszej szkole odbyła się seria warsztatów pod hasłem „Ucząc się od Sprawiedliwych”, które przeprowadził brytyjski edukator i autor książek Antony Lishak. Projekt ten prowadzony jest pod auspicjami Ambasady RP w Londynie.

Na początku roku szkolnego Antony Lishak przeprowadził warsztaty dla nauczycieli, by potem ponownie odwiedzić  naszą szkołę 15 i 29 października. Podczas wspólnej pracy z naszym gościem blisko 150 uczniów z klas VI – IX oddało się refleksji nad takimi aktami bohaterstwa Polaków podczas II wojny światowej jak ratowanie Żydów przez Jana i Antoninę Żabińskich czy Irenę Sendlerową. Spojrzeliśmy na Sprawiedliwych jako źródło inspiracji i postawy moralnej.  Mieliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych  wypowiedzi na temat pragnień naszej młodzieży i ich wizji lepszego świata. Co może zmienić jednostka? Czy możemy przechodzić obojętnie wobec zła, którego jesteśmy świadkami? Jak możemy wykorzystać nasze talenty? Jaką naukę możemy wyciągnąć z doświadczeń II wojny światowej? Nasze dzieci zmierzyły się z tymi trudnymi pytaniami i możemy być dumni z odpowiedzi, jakich udzieliły. Z niecierpliwością czekamy na książkę, w której wypowiedzi te zostaną opublikowane, a która ukaże się w marcu 2017 roku. Antony Lishak spotkał się także z uczniami naszych najstarszych, egzaminacyjnych klas by porozmawiać o wizycie naszej młodzieży w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Zwieńczeniem wspólnej pracy była wycieczka do The New North Synagogue w Finchley, która odbyła się 27 listopada, by wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Polskiej w Forest Gate i uczniami Szkoły Żydowskiej przy synagodze wziąć udział w akcji pomagania innym. Tego dnia żydowska społeczność świętuje Mitzvah Day, dzień dobrych uczynków. W ten niedzielny ranek 17 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli i rodziców wyjechało autokarem wypełnionym darami dla uchodźców, które udało się zebrać dzięki ofiarności  nauczycieli i rodziców. Naszym głównym celem było wspólne pieczenie ciast dla uchodźców, którzy znajdują wsparcie i pomoc w synagodze, ale skorzystaliśmy z okazji, by również zastanowić się, czym dla nas jest praca charytatywana (warsztaty z elementami drama) i spojrzeć na to co wspólne dla kultury polskiej i żydowskiej (warsztaty na temat naszych narodowych potraw). Wszyscy uczestnicy spotkania, uczniowie i dorośli, wiele nauczyli się od siebie nawzajem, a ciepłe przyjęcie, jakiego doświadczyliśmy w Finchley pozostanie z nami na zawsze, jako niezwykle miłe wspomnienie.

Polecamy rownież "LEARNING FROM THE RIGHTEOUS":  http://polishschoolputney.com/polecamy/learning-from-the-righteous