loading...
16 grudnia / Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Teatr z Toronto. "Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie" 23.09.2017r

W sobotę 23 września gościliśmy w naszej szkole artystów z Toronto, z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru, ze spektaklem „Promieniowanie”. Sztuką tą, poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie, włączyliśmy się w obchody przypadającej w tym roku 150 rocznicy urodzin patronki naszej szkoły.

W przedstawieniu zobaczyliśmy Marię Nowotarską,  w roli Marii Skłodowskiej-Curie oraz Agatę Pilitowską, w roli jej córki Ewy. Akcja sztuki rozgrywa się w alpejskim sanatorium Sancellemoz w Passy, gdzie Skłodowska-Curie, z towarzyszącą jej Ewą, spędziła ostatnie dni swego życia. W kurorcie Ewa Curie zaczyna pisać biografię matki.

Reżyser i autor scenariusza, wybitny twórca teatralny Kazimierz Braun, nakreślił postać Skłodowskiej-Curie jako kobiety zdyscyplinowanej, zamkniętej w sobie i bez reszty poświęconej nauce. W życiu Marii były dwie wielkie  miłoście - nauka i Piotr Curie. Dążenie do wiedzy było czymś naturalnym, miłość do Piotra początkowo postawiła ją wobec wyboru pomiędzy miłością do mężczyzny a miłością do kraju. Zwyciężyła miłość do Piotra Curie.

Spektakl poświęcony życiu i karierze Marii Skłodowskiej-Curie stał się okazją do przemyśleń nad sensem badań, życia i śmierci (wzruszający opis śmierci Piotra i żałoby po nim), z naciskiem na rolę nauki, która ma służyć ludzkości, nigdy jej nie szkodzić.

Sztuka została przyjęta przez naszych uczniów bardzo dobrze. Takie było odczucie aktorek, które na zakończenie pochwaliły widownię za skupienie i powagę. Tematyka mogła być trudna dla młodszej części widowni, ale teatr z Toronto, prawdziwie profesjonalny, dostarczył wszyskim estetycznych wrażeń, pozwolił na obcowanie ze sztuką, z teatrem, co dla niektórych mogło być zupełnie nowym doświadczeniem.

 

w dół

Lokalizacja

Szkoła Przedmiotów Ojczystych
im. Marii Skłodowskiej-Curie
Ursuline High School
The Downs, Wimbledon
London, SW20 8HG

Szkoła jest zlokalizowana niedaleko stacji pociągów Wimbledon i Raynes Park.
Połączenia tramwajowe i autobusowe do Wimbledonu lub pociągiem i autobusem z Raynes Park Nr 131 i 57 (zatrzymują się przy ulicy Crescent Rd)
Szkoła położona jest 15 minut spacerem od Wimbledonu, 10 minut od Raynes Park.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych

im. Marii Skłodowskiej-Curie

The Downs / Wimbledon / London / SW20 8HG

email: kontakt@PolskaSzkolaPutney.com

Account Name (Nazwa Konta):
Polish School Putney

Sort Code (Numer Rozliczeniowy Banku): 30-94-77

Account Number (Numer Konta): 46551668