22 lipca / Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

2-3 czerwca 2017 - Noc w Bibliotece godz.19.00-8.00

Polskie autorki książek dla dzieci w Londynie: Noc w Bibliotece w Streatham Tate Library

Z inicjatywy Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie w nocy z 2 na 3 czerwca w Streatham Tate Library odbędzie się „Noc w Bibliotece” – niestandardowa impreza edukacyjna mająca na celu promocję literatury polskiej i języka polskiego wśród najmłodszej Polonii.

Zaproszone specjalnie z tej okazji autorki z Polski: Ewa Chotomska, Agnieszka Frączek i Marianna Oklejak spotkają się z grupą dzieci polskich w wieku 8-12 lat i poprowadzą z nimi nocne warsztaty literackie, muzyczne i plastyczne. Po prezentacji dokonań warsztatowych, wspólnej kolacji i oglądaniu filmów polskich, dzieci będą nocowały… w bibliotece, w przyniesionych przez siebie śpiworach.

Na imprezę obowiązują zapisy pod adresem: nocwbibliotecelondyn@ gmail.com. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji można znaleźć na  https://www.facebook.com/ events/252009351933838/

Noc w Bibliotece w Streatham wpisuje się w Noc Bibliotek organizowaną 3 czerwca już po raz trzeci w Polsce.

Projekt realizowany we współpracy ze Stockwell Partnership, Poles Connect, Streatham Tate Library

Autorki:

EWA CHOTOMSKA

Córka Wandy Chotomskiej i Jerzego Steinmetza, w 1968 po ukończeniu XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego studiowała filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim. Razem z Andrzejem Markiem Grabowskim założyła w 1983 dziecięcy zespół Fasolki. Występowała w programie telewizyjnym Tik-Tak jako Ciotka Klotka. Program emitowano przez ponad 17 lat, nagrano ok. 1600 odcinków.

Ewa Chotomska była scenarzystką programów telewizyjnych skierowanych do najmłodszych: Tik-Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek. Jest także autorką tekstów do wielu piosenek dla dzieci, które stały się powszechnie znane, m.in.: Szczotka, pasta, Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja.

AGNIESZKA FRĄCZEK

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).

W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką, wyżlicą Lotką i stadem kotów.

MARIANNA OKLEJAK

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt, szyje. Jej ilustracje zdobywały nagrody i wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY („Jestem miasto. Warszawa”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej”), wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”), docenione w finale prestiżowego konkursu CJ Picture Book Award w Korei Południowej, pokazywane na wystawach w Polsce i zagranicą. Jest ilustratorką popularnej serii dla dzieci „Basia”.