loading...
21 września / Darii, Mateusza, Wawrzyńca

90. rocznica urodzin pani Hanny Zbirohowskiej-Kościa

 

11 stycznia 2018 roku pani Hanna Zbirohowska-Kościa, kierowniczka naszej szkoły od 1981 r. do grudnia 1993 r., obchodziła 90. rocznicę urodzin. Z tej okazji grupa dzieci z naszej szkoły w towarzystwie dyrektorek Małgorzaty Lasockiej i Mai Brodzińskiej i nauczycielki klasy szóstej, Agaty Kwiecińskiej, udała się do szacownej Jubilatki z urodzinowymi życzeniami. Już u progu dzieci zaintonowały kolędę, bo wiedzieliśmy, że pani Hania bardzo je lubi. Jubilatka przyjęła nas promiennym uśmiechem, który tak dobrze znamy. W domu pani Hani mogliśmy podziwiać piękną, prawdziwie po polsku ustrojoną choinkę. Jak nam powiedziała, każda niemal ozdoba na tej choince ma swoją historię, często wzruszającą, jak na przykład gwiazda zdobiąca czubek choinki zrobiona przez jej męża prawie 60 lat temu.

 

Warto przypomnieć z okazji tego wspaniałego jubileuszu, jak wyjątkową i zasłużoną osobą jest pani Hanna Kościa. Jako młodziutka, 16 letnia harcerka Szarych Szeregów brała udział w Powstaniu Warszawskim, będąc łączniczką i sanitariuszką. Dla młodej Hani była to rzecz naturalna, jej mama, Halina Czarnocka, zaangażowana była od początku w działalność Podziemnego Państwa Polskiego (odpowiadając między innymi za szkolenia łączniczek), za co zapłaciła wysoką cenę - aresztowana przez Gestapo i po śledztwie na Pawiaku wysłana została do Auschwitz, gdzie pozostała do chwili likwidacji obozu. W tym czasie młoda Hania była zdana na samą siebie (z mamą spotkała się dopiero po wojnie). Zaangażowała się w konspiracyjną działalność w harcerstwie. Po klęsce Powstania, wraz z innymi żołnierzami AK, zesłana została do obozu jenieckiego na terenie Niemiec, najpierw Stalagu X B w Sandbostel, następnie Stalagu VI C w Oberlangen. Po wyzwoleniu obozu dołączyła do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Po wojnie osiedliła się w Anglii.

 

Mieszkając w Londynie, Pani Hanna zajmowała się upowszechnianiem wiedzy o historii Polski zarówno na gruncie polonijnym, jak i brytyjskim. Przez wiele lat wspierała prace Studium Polski Podziemnej w Londynie. W latch 80-tych uczyła European Studies w Liceum Urszulanek, (Ursuline High School – Wimbledon), tworząc od podstaw program tego kursu. Po przejściu na emeryturę angażowała się w pracę społeczną. Wspierała działalność „Friends of Poland” - brytyjsko-polskiego stowarzyszenia, niosącego pomoc Polakom internowanym po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce oraz ich rodzinom. Była pierwszym kurierem jadącym ciężarówką z darami. Do dziś współpracuje z kolekcją krzemieniecką Muzeum Niepodległości w Warszawie. Nie przypadkowo, bowiem ojciec pani Hanny, Stefan Czarnocki, był przed wojną starostą krzemienieckim i ostatnim kuratorem (dyrektorem) renomowanego Liceum Krzemienieckiego. (Zmarł na zesłaniu w Kazachstanie w 1941 r.) Od 2008 do 2012 roku pani Hanna brała udział, także jako prelegent, w Dialogu Dwóch Kultur – konferencji odbywającej się corocznie w Krzemieńcu, na Ukrainie.

 

Wszyscy członkowie grona nauczycielskiego, którzy pracowali z panią Kościa za czasów jej kierowania naszą szkołą, wspominają niepowtarzalną atmosferę, jaka panowała w owym czasie w szkole. We wspomnieniach uczniów Pani Kościa pozostała nauczycielką, która potrafiła rozbudzić zainteresowanie i zamiłowanie do historii ojczystego kraju. Ucząc historii, szczególnie tej z okresu II wojny światowej, wzbogacała lekcje zapraszając uczestników walk: żołnierzy 2. Korpusu i żołnierzy AK. Młodzież miała też okazję usłyszeć wspomnienia z Powstania Warszawskiego, także od niej samej - kombatantki i naocznego świadka. 

 

Za swoje zasługi pani Hanna Kościa uhonorowana została wieloma odznaczeniami: Krzyżem Walecznych (1949), Krzyżem Armii Krajowej (1966), Medalem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (2011), Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości I Klasy (2015).

 

Pani Hanna, mimo wieku, ma doskonałą pamięć, potrafi zajmująco opowiadać, o czym mogliśmy się przekonać w czasie naszej krótkiej wizyty. Szkoda było się rozstawać, ale czekało na nią tego dnia jeszcze wiele rodzinnych obowiązków. Życzymy pani Hani jeszcze wielu długich lat życia w zdrowiu i pogodzie ducha.

w dół

Lokalizacja

Szkoła Przedmiotów Ojczystych
im. Marii Skłodowskiej-Curie
Ursuline High School
The Downs, Wimbledon
London, SW20 8HG

Szkoła jest zlokalizowana niedaleko stacji pociągów Wimbledon i Raynes Park.
Połączenia tramwajowe i autobusowe do Wimbledonu lub pociągiem i autobusem z Raynes Park Nr 131 i 57 (zatrzymują się przy ulicy Crescent Rd)
Szkoła położona jest 15 minut spacerem od Wimbledonu, 10 minut od Raynes Park.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych

im. Marii Skłodowskiej-Curie

The Downs / Wimbledon / London / SW20 8HG

email: kontakt@PolskaSzkolaPutney.com

Account Name (Nazwa Konta):
Polish School Putney

Sort Code (Numer Rozliczeniowy Banku): 30-94-77

Account Number (Numer Konta): 46551668