24 października / Arety, Marty, Marcina

ML-EXIT czyli pożegnanie Dyrektor Szkoły p.Małgorzaty Lasockiej

Pożegnanie Pani Dyrektor

25 marca 2017 roku przejdzie do historii naszej szkoły. Po 23 latach pracy na stanowisku dyrektora odeszła pani Małgosia Lasocka. Był to dzień niezwykle emocjonalny dla całej szkolnej społeczności: dla nauczycieli - zwłaszcza tych, którzy pracowali z nią najdłużej; dla uczniów - zwłaszcza tych najstarszych, którzy przez całe lata nauki w polskiej szkole nie znali innego dyrektora; dla rodziców – zwłaszcza tych, którzy przez dzieci związani są ze szkołą od wielu, wielu lat. Możemy sobie wyobrazić jak szczególny i trudny był to dzień dla samej pani Dyrektor. Żegnała się ze szkołą, o której mówiła, że jest jej czwartym dzieckiem. Po prawie ćwierć wieku zdecydowała, jak robią to wszystkie mądre matki, że czas oddać to „dojrzałe  dziecko” w inne ręce.

Szkołę im. Marii Skłodowskiej-Curie w jej dzisiejszym kształcie zawdzięczamy pani Dyrektor Lasockiej - jej pasji, profesjonalizmowi i wizji, opartej na tradycjach i wartościach wyniesionych z rodzinnego domu - domu patriotycznej, katolickiej inteligencji. Wizję tę wypracowywała i wdrażała przez ostatnie 23 lata dostosowując ją do zmieniających się warunków, potrzeb i wymogów. Była w pewnym sensie pionierką w tej dziedzinie. Polska szkoła sobotnia na obczyźnie to wspólnota. Każdy, kto dołączał do naszej szkoły mógł się o tym przekonać. By ją stworzyć trzeba było tej niezwykłej pasji i oddania. Sobotnia szkoła dla jej Dyrektorki to nie było tych kilka godzin w sobotnie przedpołudnia, to była niezliczona ilość korespondencji pisanej często nocą, niezliczona ilość spotkań, często u pani Małgosi w domu, niezliczona ilość zebrań, narad, uroczystości w szkole i poza nią. To praca nad doskonaleniem programu nauczania, stworzenie  fachowego i świetnie rozumiejące się grona nauczycielskiego, to podejmowanie inicjatyw wykraczających poza statutowe obowiązki, to przyjmowanie licznie odwiedzający szkołę gości, to dzielenie się doświadczeniami z innymi.

W sobotę 25 marca dzieci i młodzież pożegnali panią Dyrektor tak, jak dzieci potrafią najlepiej – recytując, śpiewając, grając na instrumentach. Ich urok i talent był największą dla niej nagrodą. Wszyscy widzieliśmy jak bardzo była wzruszona. Pozostanie nam pamięć tego pięknego, słonecznego dnia i wdzięczność, którą mogliśmy okazać

Maja Brodzińska