loading...
23 stycznia / Fernandy, Jana, Rajmundy

Rotmistrz Witold Pilecki – spotkanie edukacyjne dla klas maturalnych

30 września 2017 r. nasza  młodzież z klas A2 wzięła udział w wycieczce do POSKu na spotkanie edukacyjne o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze Polskiego Państwa Podziemnego, który  na ochotnika trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, by organizować tam ruch oporu. Przesyłał stamtąd wolnemu światu raporty o „piekle na ziemi” (pierwszy przesłał 3 miesiące po uwięzieniu). Po blisko tysiącu dniach, zakończywszy misję, Pilecki zorganizował ucieczkę, gdy miał pewność, że nikomu w obozie nie groziła za to zbiorowa kara. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży tej niezwykłej i bohaterskiej postaci.

 Wydarzenie  było zorganizowane przez Instytut Kultury Polskiej i Polską Macierz Szkolną. Na spotkanie, które rozpoczęło  się o godzinie 10.00 w Sali Malinowej POSKu , przybyło około 120 uczniów z polskich szkół uzupełniających. Warsztaty poprowadzone były przez panią Małgorzatę Kupiszewską, absolwentkę polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i koordynatorkę patriotycznych projektów. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć  film “Heroes of War. Witold Pilecki: A Volunteer for Auschwitz”.

 Zarówno film jak i poprowadzona przez Małgorzatę Kupiszewską lekcja historii wywarły duże wrażenie na zgromadzonych uczniach.  Na zakończenie spotkania nasza młodzież napisała piękne listy do córki Rotmistrza Pileckiego, Pani Zofii, wyrażając swój podziw dla bohaterstwa Jej Ojca.

 

 

w dół

Lokalizacja

Szkoła Przedmiotów Ojczystych
im. Marii Skłodowskiej-Curie
Ursuline High School
The Downs, Wimbledon
London, SW20 8HG

Szkoła jest zlokalizowana niedaleko stacji pociągów Wimbledon i Raynes Park.
Połączenia tramwajowe i autobusowe do Wimbledonu lub pociągiem i autobusem z Raynes Park Nr 131 i 57 (zatrzymują się przy ulicy Crescent Rd)
Szkoła położona jest 15 minut spacerem od Wimbledonu, 10 minut od Raynes Park.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych

im. Marii Skłodowskiej-Curie

The Downs / Wimbledon / London / SW20 8HG

email: kontakt@PolskaSzkolaPutney.com

Account Name (Nazwa Konta):
Polish School Putney

Sort Code (Numer Rozliczeniowy Banku): 30-94-77

Account Number (Numer Konta): 46551668