22 września / Maury, Milany, Tomasza

The Mayor of Merton's "Winter Warmer" koncert charytatywny z udziałem naszej szkoły

Charytatywny koncert The Mayor of Merton's 'Winter Warmer" odbył się w sobotę 28.01.2017r w St. Mark's Church of England Academy, Acacia Road, Mitcham, CR4 1SF.

Za pośrednictwem Ms. Soo Bishop nasi uczniowie wzięli udział w tym wydarzeniu śpiewając wraz z Merton Music Foundation takie utwory jak " People will come, people will go", "Lean on me"  czy "Give us hope".

Oczywiście nie zabrakło również typowo polskiego akcentu, ktorym był utwór Arki Noego " Największy Gazda" w wykonaniu naszego chóru pod przewodnictwem ucznia Jakuba Ucińskiego. Wszyscy soliści i muzycy wraz z publicznością wynieśli z tego wieczoru wiele wrażeń.

Cały dochód ze sprzedaży biletów i raffle tickets został przeznaczony na cele charytatywne Avanti Club i Age UK Merton, organizacji wybranych przez Mayor of Merton Brenda Fraser, która uczestniczyła przez cały wieczór w koncercie.

Wiecej na temat programu i dochodu z imprezy można przeczytać na stronie: https://news.merton.gov.uk/2017/02/01/young-musicians-raised-1500-at-international-concert/

Polecamy również link: http://polishschoolputney.com/the-mayor-of-mertons-winter-warmer

International music concert for mayor’s charities

On Saturday 28th of January 2017, at St Mark’s Academy in Acacia Road in Mitcham, winter showcase of international music and dance was hold to raise money for the mayor of Merton’s charities.

Musicians of all ages from Merton Music Foundation and the local community were performing an eclectic mix of instrumental and choral music from around the globe to celebrate the rich diversity of cultures in Merton borough.

There was Irish folk songs, Indian dance music, Polish music (sang by children and parents from Saturday Polish School in Wimbledon), steel bands and big band swing to get the audience’s feet tapping.

The event raised money for the mayor’s charities the Avanti Club and Age UK Merton. Councillor Brenda Fraser was hosting the event and was very greatful for amazing turnover and generous donations.