loading...
08 lipca / Arnolda, Edgara, Elżbiety

226 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - akademia szkolna

3 maja obchodzimy w Polsce Święto Narodowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Dzieje tego święta są tak powikłane i burzliwe jak historia Polski. Powracało wtedy, kiedy Polska mogła cieszyć się wolnością, znikało gdy wolność i swobody obywatelskie traciliśmy. Uchwalone po raz pierwszy w 1919 roku, po drugiej wojnie światowej najpierw było zabraniane i tępione, po czym oficjanie zniesione przez władze komunistyczne w 1951 roku. Powróciło ponownie w 1990 r. Dziś świętujemy je po raz 27 z rzędu. Nie powinniśmy zapominać, jak ważnym dokumentem była Konstytucja dla Polski końca osiemnastego wieku, jak postępowym na tle ówczesnego świata i jakie przesłanie niesie dzisiaj. Dla młodych pokoleń Polaków to wciąż ważna lekcja historii  - lekcja myślenia wspólnotowego i obywatelskiego.  


Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja należą do stałych elementów naszego kalendarza szkolnego. Uświetniane są uroczystą akademią, organizowaną rokrocznie przez klasy ósme. Na akademię zapraszani są uczniowie klas młodszych – szóstych i siódmych oraz dla podkreślenia wyjątkowości tego dnia - rodzice uczniów klas ósmych, organizatorów akademii.
 
Pamiętajmy wszyscy o tym pięknym święcie! Zwłaszcza tu, poza krajem, ma ono dla nas szczególną wymowę – jest świętem polskości.
 
Maja Brodzińska
Dyrektor Szkoły

w dół

Lokalizacja

Szkoła Przedmiotów Ojczystych
im. Marii Skłodowskiej-Curie
Ursuline High School
The Downs, Wimbledon
London, SW20 8HG

Szkoła jest zlokalizowana niedaleko stacji pociągów Wimbledon i Raynes Park.
Połączenia tramwajowe i autobusowe do Wimbledonu lub pociągiem i autobusem z Raynes Park Nr 131 i 57 (zatrzymują się przy ulicy Crescent Rd)
Szkoła położona jest 15 minut spacerem od Wimbledonu, 10 minut od Raynes Park.

Szkoła Przedmiotów Ojczystych

im. Marii Skłodowskiej-Curie

The Downs / Wimbledon / London / SW20 8HG

email: kontakt@PolskaSzkolaPutney.com

Account Name (Nazwa Konta):
Polish School Putney

Sort Code (Numer Rozliczeniowy Banku): 30-94-77

Account Number (Numer Konta): 46551668