23 listopada / Adeli, Felicyty, Klemensa

11 listopada- Święto Niepodległości Polski

Piątek 11 listopada 1918 roku był ostatnim dniem pierwszej wojny światowej. Zaświtało na mapie Europy, na której niepodległej Polski nie było przez 123 lata. Oznaczało to koniec kolosalnego konfliktu zbrojnego, który spowodował śmierć ponad 40 milionów ludzi i cztery lata złożonych politycznych zawirowań. Tutaj, w Europie Zachodniej, mocarstwa sprzymierzone kierowane przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone odniosły zwycięstwo. Niemcy były zmuszone zaakceptować surowe warunki rozejmu, który wszedł w życie „o jedenastej godzinie, jedenastego dnia, jedenastego miesiąca”.

11 LISTOPADA to symboliczna data, święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero w 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku. W Polsce Ludowej obchody Święta 11 Listopada byly zabronione. Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych dopiero pod koniec lat 70-tych. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczna mogiła wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Co roku uroczyście obchodzi się tę ważną dla nas Polaków datę. Dwa lata temu, na akademię z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości, do szkoły zaproszeni zostali rodzice, zarząd szkoły, honorowi goście, którym rozdane zostały w prezencie biało czerwone kotyliony. Wspólnie uczciliśmy rocznicę tego święta. W tym roku, z racji panującej pandemii,  akademia szkolna nie może sie odbyć w tym samym charakterze. Przesłanie tego dnia jest jednak przekazywane przez nauczycieli w klasach, w których jak co roku panuje radość z odzyskania niepodległości. Dowodem na to niech będą załączone zdjęcia i prace uczniów, obok materiałów archiwalnych z 2018r.

Jak wyglądała droga Polaków do wolności?

ZAGRABIENIE ZIEM POLSKI

Tragedię naszego narodu rozpoczęły 3 rozbiory ziem Polski dokonane przez Rosję, Prusy i Austrię. W wyniku dwóch pierwszych rozbiorów w 1772 i 1793 roku państwo polskie zaczęło ulegać powolnej likwidacji

POWSTANIE KOSCIUSZKOWSKIE

W wyniku ucisków i represji na ludności polskiej, która znalazła sie pod zaborami, organizacje spiskowe zaczeły przygotowywać wystąpienie zbrojne przeciwko zaborcom. Doszło do niego  w 1794 roku pod wodzą Tadeusza Kościuszki.

ZNIKNIĘCIE POLSKI Z MAPY EUROPY

Klęska powstania przyczyniła się do ponownego spotkania przedstawicieli Rosji, Prus i Austrii, którzy w 1795 roku podpisali porozumienie dotyczące kolejnego podziału ziem polskich. Polska jako odrębne państwo zniknęła z mapy Europy.

LEGIONY POLSKIE

Nie było polskiego rządu, wojska, ani stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Polacy jednak czynili wysiłki, aby odzyskać wolność. Jan Henryk Dąbrowski tworzył we Włoszech wojsko polskie pod nazwą Legiony Polskie. Wtedy też powstała pieśń, która jest dziś naszym hymnem państwowym - "Mazurek  Dąbrowskiego".

POWSTANIE LISTOPADOWE i STYCZNIOWE

Następnym krokiem ku niepodległości było powstanie listopadowe. Do historii przeszło pod taką nazwą, ponieważ wybuchło w listopadzie 1830 roku. W 1863 r. Polacy zorganizowali kolejne powstanie, które do historii przeszło jako powstanie styczniowe. Bylo ono największym z powstań i trwało najdłużej. Oba powstania zakończyły się kleską.

I WOJNA SWIATOWA (1914-1918)

Pierwsza wojna światowa osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu stała się możliwa odbudowa niepodległego państwa polskiego.

ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

Marzenia Polaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać.  Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski – twórca Legionów Polskich. Po 123  latach niewoli, rozbiorów, obcego panowania, w końcu 1918 roku odrodziło się państwo polskie. Józef Piłsudski otrzymuje wkrótce najwyższą władzę jako Naczelnik Państwa.

Dlaczego ta rocznica jest taka ważna?

W latach 1832-34r. nasz wybitny poeta Adam Mickiewicz napisał w swoim dziele "Pan Tadeusz" takie oto słowa:

”... Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile trzeba cię cenić ten tylko się dowie kto cie stracił.”

Dzisiejsze święto dedykowane jest, jak co roku, tym wszystkim naszym przodkom, którzy doświadczyli tej straty i poświęcali swe życie, by tę stratę- ojczyznę dla nas odzyskać.

W tym dniu, zapraszamy do refleksji i wspomnień.

Jako podkład muzyczny do wspólnych rodzinnych rozmów na temat tego święta, polecamy koncert z Royal Albert Hall w 2018 roku, kiedy to obchodziliśmy 100 lecie Odzyskania Niepodległosci Polski. Linki do dwuczęściowego materiału z koncertu w Royal Albert Hall, z udziałem naszych uczniów załaczamy poniżej:

Część I: https://www.youtube.com/watch?v=tBEoasJuuQ8&t=239s

Część II: https://www.youtube.com/watch?v=h0oPj3ZVFKI&t=689s

W 9-tej minucie II części można zobaczyć występ chóru Polskich Szkół działających w UK, m.in. naszej. Chór został zorganizowany przy współpracy PMS w Londynie. Więcej informacji można znależć w opisie filmu.

Polecamy również:

Wspomnienia z akademii szkolnej w 2018r.:

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: